Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Etna i okolice
Sycylia wschodnia
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Wschód: gdzie spać
Reklama
Możliwe wycieczki na 2900 m mimo żółtego alarmu
Dla tych, co nie boją się wulkanu: choć na Etnie wciąż jeszcze obowiązuje stan pre-alarmu (żółty stopień), to uruchomiono już jeepy, którymi, po wjeździe kolejką dojeżdża się na poziom 2900 i podchodzi z przewodnikiem w pobliże jęzora lawy, utworzonego podczas ostatniej erupcji. Koszt - jak rok temu - 63 euro / osobę.
- Odsłony: 575
17.03.17 - zamknięte lotnisko w Katanii
Z powodu intensywnej aktywności Etny w dniu dzisiejszym lotnisko w Katanii nie działa do godz. 12.00
- Odsłony: 671
15.03.2017 - Żółty alert na Etnie
15.03.2017, ogłoszono "żółty" stopien zagrożenia - turyści (pod opieką etneńskich przewodników) mogą poruszać się do wysokości max. 2800 m.n.p. m! (samodzielnie do 2 650 m.n.p.m)
- Odsłony: 586
10 osób rannych w wyniku niespodziewanego wybuchu Etny
16 marca 2017 r. w wyniku eksplozji Etny 10 osób zostało rannych. Na miejscu w momencie wybuchu była ekipa telewizyjna. "Nie jest to doświadczenie, które chciałoby się powtórzyć" - napisała jedna z dziennikarek.
Wypływ lawy razem z parą spowodował gwałtowną eksplozję. Ludzie przebywający w pobliżu zostali obrzuceni gorącymi skałami i parą. Dziesięć osób zostało rannych - podała agencja Ansa. W ostatnich godzinach nasiliła się aktywność wulkanu. Służby medyczne w Katanii poinformowały, że sześć osób trafiło do szpitali. Jednak ich stan nie był ciężki. Ludzie, którzy odnieśli obrażenia, w tym 78-letnia kobieta, zostali uderzeni fragmentami lawy wypluwanymi przez wulkan. (źródło TN24 i nagranie BBC z miejsca wypadku)
- Odsłony: 536
Aktywność Etny traci na sile
Po kilku dniach silnej erupcji aktywność Etny traci na sile i zamienia się w aktywność tzw. strombolanską (częste niezbyt silne erupcje). Zaobserwowano również zmniejszenie objętości wypływającej lawy i mniejsze nasilenie drgań. (ANSA, 16 maja 2015)
- Odsłony: 839
Trwa majowa erupcja Etny
Utrzymuje się na Etnie aktywność erupcyjna z Nowego Krateru na południowym wschodzie, która rozpoczęła się nocą z 11 na 12 maja 2015. Aktywność wulkanu jest ustawicznie monitorowana przez Instytut Wulkanologii w Katanii. Poprzedniej nocy erupcji, która spowodowała powstanie dwóch języków lawy towarzyszyła stała i obfita emisja pyłu wulkanicznego, który jednak nie przerwał działalności lotniska w Katanii. (ANSA, 15 maja 2015)
- Odsłony: 864
14 w 2013 roku wybuch Etny
Już od kilku godzin trwa erupcja Etny, która rozpoczęła się dzisiaj (26 października 2013) niedługo po godzinie 6 rano. Wybuch - zazwyczaj zjawisko intensywne, ale krótkie) trwa ponad 4 godziny i jak na razie nic nie wskazuje, aby miał się zakończyć. W dodatku erupcja wulkanu nie następuje jedynie z południowo-wschodniego krateru, ale również z krateru półncno-wchodnieg. Krater ten przedstawia aktywność odmienną od aktywności krateru południowo-wschodniego - są to niewielkie eksplozje i emisja gazów. Krater północno-wschodni utworzył się w 1911 r i od tej pory nie dawał znaków życia, jego dzisiejsza reaktywacja jest uważana za ważne wydarzenie w dziejach wulkanu.
Lotnisko Fontanarossa w Katanii jest otwarte, ale dwa pasy startowe są zamknięte, w związku z czym ograniczone jest przyjmowanie samolotów do 4 na godzinę, co powoduje opóźnienia i problemy dla pasażerów. Żaden lot nie został do tej pory anulowany.
- Odsłony: 2727
Silny wstrząs podziemny na zboczach Etny
23 maja tuż po 15.00 w prowincji Katania wystąpił wstrząs podziemny o sile 3.4 w skali Richtera. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w rejonie miejscowości Zafferana na zboczach Etny. Pracownicy straży pożarnej, jak na razie, nie stwierdzają żadnych szkód mienia ani wśród ludności.
Eksperci oceniają, czy ten wstrząs może być preludiom do wznowienia aktywności erupcyjnej kraterów Etny, która od 28 kwietnia (kiedy nastąpiła ostatnia erupcja) jest w stanie spokoju. (źródło)
- Odsłony: 2329
13-ta z kolei w tym roku, gwałtowna erupcja Etny
Wczoraj po raz 13-ty z kolei w tym roku nastąpił silny wybuch Etny, który trwał do północy. Charakteryzował się bardzo wysokimi fontannami lawy, widocznymi z Katanii i z Taorminy. Był to zdecydowanie najbardziej widowiskowy i najsilniejszy wybuch w tym roku. Towarzyszyła jej bardzo silna emisja dymu wulkanicznego na wysokość 1 km. Strumienie lawy spłynęły w kierunku wąwozu Valle di Bove, nie robiąc szkody ludziom ani terenom zamieszkałym. Popioły wulkaniczne zaczynają opadać na pobliskie miejscowości. Część lotniska w Katanii, która była zamknięta dla ruchu przez kilka dni, została już ponownie otwarta.
- Odsłony: 2362
41 wstrząsów w ciągu 5 godzin na Etnie
Po okresie spokoju Etna znów daje znać o sobie. Od godziny 10.10 dziś rano, kiedy to zanotowano wstrząs podziemny w okolicy Etny o sile 3.9 powtórzyło się w ciągu 5 godzin aż 41 wstrząsów, wszystkie powyżej 3,3.
Według oceny wulkanologa, Domenico Patane, tego typu zjawiska powodują prawdopodobnie podniesienie się poziomu magmy, co może spowodować kilka miesięcy później spektakolarne, ale niegroźne erupcje z fontanną lawy, jakie zanotowano w 2011 i 2012 roku. (źródło www.meteoweb.eu 22.11.2012)
- Odsłony: 2211
Etna, 12.04.2012
Etna wybuchła w czwartek po raz szósty w tym roku. Z wnętrza wulkanu wydobyły się strumienie ciemnoczerwonej lawy i szarego popiołu. Niesamowite widowisko natury jest na szczęście niegroźne.
W wyniku erupcji powstał nowy krater w południowo-wschodniej części wulkanu. Chmura pyłów przesuwa się na wschód. Aktualnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców pobliskich miasteczek. (...) pył nie zakłócił pracy znajdującego się w regionie międzynarodowego lotniska w Katanii. (tvn24)
- Odsłony: 2358
Czwarta w tym roku erupcja Etny
18.03.2012, Catania: Etna wypluła z siebie kłęby dymu oraz strumień lawy. Była to już jej czwarta erupcja w 2012 roku. Dymu wznosił się na wysokość siedmiu kilometrów, ale nie stanowił zagrożenia dla miejscowego ruchu lotniczego. Nie odwołano żadnego lotu, choć zapowiedziano możliwość zmiany toru lotu. Również lawa okazała się niegroźna - spłynęła na niezamieszkaną dolinę Valle del Bove. (źródło: ANSA, Leggo.it, tvn.meteo.pl, wideo: tutaj)
- Odsłony: 2390
Etna - zakończyła się pierwsza erupcja w tym roku
Zakończyła się pierwsza erupcja Etny w 2012 roku. Tak jak 18 zeszłorocznych erupcji, prawie wszystkich o charakterze strombolańskim (to jest charakteryzujących się eksplozjami, fantannami lawy, emisją czarnego popiołu i ujściem potoku lawy) trwała kilka godzin.
- Odsłony: 2813
Etna wybucha. Mogą być utrudnienia w lotach
Chmura gorącego popiołu wydobyła się w czwartek ze szczytu wulkanu Etna, położonego w pobliżu włoskiego miasta Katania. Instytut Geofizyki i Wulkanologii w Katanii informuje, że zaobserwowano również lawę wypływającą z południowo-wschodniego krateru.
- Odsłony: 3003
Etna pęcznieje i pluje lawą
Etna ciągle straszy Włochów. W tym roku wybuchła już 12 razy. Jednak jej ostatni, poniedziałkowy wybuch, był najbardziej spektakularny ze wszystkich. Od tej pory wulkan wypluwa z siebie tony popiołu, który przykrywa okoliczne miasta. Na każdą erupcję Etny składają się wstrząsy oraz wyrzuty popiołu i lawy na południowo-wschodnią część zbocza wulkanu.
- Odsłony: 3325
Nie przewiduje się poważniejszej erupcji Etny
Według INGV (Krajowego Instytutu Geochemii i Wulkanologii) nie przewiduje się w najbliższym czasie żadnej erupcji Etny powodującej szkody, natomiast Stromboli jest w stanie podwyższonej aktywności.
- Odsłony: 3327
Strona 1 z 2
« Start poprz. 1 2 nast. Zakończenie »Copyright © Jedziemy na Sycylię!