Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Sycylia południowa
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Południe: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Riserva Macalube di Aragona
W pobliżu miasta Aragona (13 km na północ od Agrigento) znajduje się Rezerwat przyrody Vulcanelli di Macalube. Są to tzw. sofatary, czyli otwory, z których wydobywają sie wyziewy wulkaniczne, nazywane tutaj vulcanelli, czyli wulkaniki. Bulgoczą one na poziomie ziemi i wyrzucają zimne, białawe błoto, które wysychając tworzy księżycowy krajobraz, usłany mini stożkami. Błoto wypływa, wypychane pęcherzykami metanu, które wydostając się na powietrze zabiera ze sobą osady gliny i wodę (wg. Michelin Sycylia).
Wielkość wulkaników nie jest stała. Co pewien czas zdarza się tzw wielka erupcja, kiedy błoto tryska z ziemi na dużą wysokość i wywraca wszystko do góry nogami, niweluje wcześniej wytworzone kraterki, i zastyga. Na tej powierzchni zaczynają się tworzyć nowe wulkaniki, najpierw bardzo malutkie, z czasem ich wysokość rośnie, aż do następnej dużej erupcji...
Macalube to nie tylko vulcanelli, jest to również piękny rezerwat przyrody z wieloma pieknie porośniętymi stawami, jeziorkami, pełnymi cykających świerszczy, kumkających żab i śpiewających ptaków. Szczególnie pięknie jest tutaj wiosną, później wszystko powoli wysycha... aż do następnej wiosny.
Poniżej kilka zdjęć Riserva di Macalube otrzymanych od B&B Macalube:
Poniżej film z 2008 roku, pokazujący tzw dużą erupcję.
Więcej zdjęć, oraz mój film z Macalube w galerii.
- Odsłony: 2720
Tragedia w Maccalube di Aragona.
27 września 2014 r. niespodziewana, niezwykle silna eksplozja (ribaltamento) vulcanello na terenie rezerwatu Maccalube spowodowała śmierć dwojga dzieci, które razem z ojcem znajdowały się w samym centrum terenu. Nie było żadnych widocznych oznak tego co miało nastąpić, choć prawdopodobnie, gdyby teren był monitorowany, można było w porę zamknąć wstęp do rezerwatu (jak to zrobiono w sierpniu).
Na tym terenie pod ziemią znajdują się pokłady wody, która miesza się z gliną, położoną powyżej, a w wyniku ruchów tektonicznych z głębi ziemi uwalnia się metan, który niewielkimi otworami wynosi na powierzchnię ziemi płynną glinę, zasychającą i tworzącą niewielkie, rosnące kratery (vulcanelli).
Co pewien czas (kilka lat) następuje tzw ribaltamento, czyli wywrócenie (przemieszanie), kiedy zgromadzona duża ilość metanu powoduje eksplozję całego terenu. (Maclub po arabsku oznacza właśnie wywrócenie).
Taka eksplozja nastąpiła ostatnio w 2008 r, ale choć robiła duże wrażenie, to nie była taka silna jak wczorajsza ekslozja, podczas ktorej ogromna ilość gliny wyleciała w powietrze tworząc słup o wysokości 40 m, i następnie opadła na teren wielkości boiska piłkarskiego.
Kto, jak ja, był w Macalube, chodził od krateru do krateru, dokładnie tam, gdzie stała się tragedia, musi być szczególnie pod wrażeniem tego, co się tam stało... Czy to oznacza, że nie będzie już można nigdy zobaczyć z bliska vulcanelli? Myślę, że dopóki nie zostanie zorganizowany profesjonalny monitoring - nie będzie to możliwe.
(Dopisek późniejszy) Tutaj zamieszczony jest film amatorski, przedstawiający "ribaltamento", który zrobili francuscy turyści, będący w pobliżu wejścia na teren rezerwatu podczas wybuchu. Oczywiście, w chwili kiedy robili ten film, nie wiedzieli o tym, że są świadkami tragedii. Film został przekazany karabinierom w celach śledztwa.
- Odsłony: 2678
Copyright © Jedziemy na Sycylię!