Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Sycylia wschodnia
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Wschód: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Cavagrande del Cassibile
Kto szuka niezwykłych miejsc na Sycylii, tego zachwyci wycieczka do Cavagrande del Cassibile. O Rezerwacie opowiada Natalia w swoim blogu Italia by Natalia
Rezerwat przyrody Cavagrande del Cassibile wchodzi w skład gmin Avola, Noto i Syrakuzy, w prowincji Syrakuzy. Utworzony został w 1990 w biegu rzeki Cassibile, (starożytnej Kakyparis po grecku), od której otrzymał nazwę. Rzeka na przestrzeni tysiącleci wykuła głębokie wąwozy o różnej głębokości, na wysokość maksymalną 507 m w okolicy Avola Antica.
Na dnie wąwozu uformował się system małych wodospadów i orzeźwiających jeziorek. W południowej części rezerwatu znajduje się kompleks dawnych siedzib wykutych w skałach, jedne nad drugimi na wielu równoległych poziomach, połączonych ze sobą systemem chodników i galerii. Na terenach granicznych rezerwatu natomiast, po stronie północno-wchodniej znajdują się liczne starożytne nekropolie.
Można sie tu dostać jadąc drogą z Noto w kierunku Enny ok. 20 km (niestety, nie ma dojazdu środkami komunikacji publicznej). Zejście do kanionu to ok. 30 minut piechotą w dół, dochodzi się do szlaku długości ok. 5 km wzdłuż rzeki, która tworzy wodospady, nieduże, tarasowe jeziorka (laghetti) z zimną wodą, dającą orzeźwienie po marszu w upale. Jest to doskonałe miejsce do wędrówek i biwaków przeplatanych kąpielą w mini-jeziorkach, w otoczeniu grot mieszkalnych i nekropolii z okresu brązu.
Niestety, od pewnego czasu wstęp do rezerwatu jest zabroniony pod karą pieniężną ze względu na niebezpieczeństwo obsuwu skal. Dopiero kiedy ścieżki zostaną przystosowane do ruchu turystycznego będzie można tam znów się dostać.
- Odsłony: 3639
Pantalica
Pantalica byłą stolicą starożytnej Hybli (XIII w.p.n.e), a dziś to największa nekropolia na Sycylii. Znajduje się tu ponad 5 tys. grobów z okresu brązu wykutych przez Sykulów, dawnych mieszkańców tych terenów, w skałach u zbiegu rzek Bottigliegia i Anapo, płynących w głebokich wapiennych wąwozach gór Monti Iblei. Znajdują się tu też dawne pomieszczenia mieszkalne i świątynie, również z czasów, kiedy we wczesnym średniowieczu ludność okoliczna chroniła się w niedostępnych grotach przed arabskimi najeźdźcami.
Aby odwiedzić te tereny trzeba jechać z Ferli samochodem. Transportem publicznym niestety nie da się tutaj dotrzeć. Ok 9 km. od Ferli znajduje się nekropolia Filiporto, a samochod można zostawić w pobliżu ruin zamku Anaktoron z XII w p.n.e. Dalej schodzi się skalną śceżką w dół wąwozu, na dnie którego płynie płytka jak strumień rzeka a ścieżki niczym w labiryncie wiją się w różne strony. Jest tu wiele nekropolii, a także wykutych w skałach pomieszczeń pośród bujnej roślinności. W zimnej górskiej rzece można się wykąpać, można też iść wzdłuż koryta rzeki, uważając na śliskie kamienie i miejscami głębszą wodę.
Jest to ekscytująca wycieczka piesza, na którą warto przygotować się odpowiednio: trekkingowe buty, nakrycie głowy, buty do chodzenia po kamieniach w wodzie, prowiant i woda do picia to niezbędny ekwipunek na taką wycieczę.
Patrząc po drugiej stronie zbocza widać w dole białą nitkę dawnego szlaku kolejowego, dziś zmienionego w ścieżkę rowerową.
(więcej zdjęć z Pantaliki w blogu z mojej podróży po Sycylii Wschodniej i wycieczki z Pappe i Dominiką)
- Odsłony: 2170
Oasi di Vendicari
Vendicari to zajmujący 1512 ha wilgotny teren z jeziorami, słonymi bagnami, źródłami słodkiej wody. Żyje tu ponad 200 gatunków ptaków migrujących. Można tu się dostać tylko samochodem, który trzeba zostawić na płatnym parkingu, na teren rezerwatu można wejść tylko piechotą. Na terenie rezerwatu jest wiele niewielkich plaż, a nieco na północ znajduje się stanowisko archeologiczne z VII w p.n.e w Eloro, z pozostałościami świątyni, teatru i zabuowań.
- Odsłony: 2147
Copyright © Jedziemy na Sycylię!