Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Salina
Wyspy Eolskie
Wyspy i archipelagi
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Północ: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Salina
Przez Greków nazywana Didyme (Bliźnięta), jako że uformowana jest z dwu wierzchołków wygasłych wulkanów (Fossa delle Felci, 963m, i Monte dei Porri), połączonych w dolinie Valdichiesa. Wyspa przypomina kształtem siodło. Jej dzisiejsza nazwa, Salina, wywodzi się od słonego jeziora w Punta Lingua, gdzie niegdyś wytwarzano sól z morskiej wody. Dziś to jezioro zamieniło się w duży staw, przy którym zatrzymują się co roku czaple siwe.
Salina jest jedyną z wysp archipelagu, posiadającą własne źródła słodkiej wody, dzięki czemu jest też jedyną zieloną wyspą. Na zboczach dwu wygasłych wulkanów uprawia się winogrona, z których wytwarzane jest słynne słodkie wino Malvasia. Znajdują się tu górskie rezerwaty przyrody. Na wyspie, w dolinie Valdichiesa znajdują się ruiny murów z czasów cesarstwa rzymskiego.
Jedno z najciekawszych miejsc na Salinie znajduje się w pobliżu miejscowości Pollara, skąd można podziwiać niezwykłe skały Fareglione i "dziurawą jaskinię" Porciato. Pollara to krater wulkanu, którego jedno zbocze zapadło się, tworząc stromy brzeg morza, podczas gdy dawny krater tworzy płaszczyznę, na której znajduje się wioska Pollara.
Tutaj kręcono słynny film Il postino (listonosz), w którym ostatnią swoją rolę odegrał Massimo Troisi; miłośnicy filmu przybywają tu by odwiedzić piękny dom (w filmie dom poety), zatokę z domkami na łodzie rybaków i rozmaite pamiątki z filmu.
- Odsłony: 2760
Wulkany Saliny
(źródło - wikipedia) "Salina powstała w wyniku aktywności sześciu nieczynnych obecnie wulkanów: Capo, Pizzo del Corvo (529 m), Monte Rivi (852 m), Monte Fossa delle Felci (962 m), Monte dei Porri (860 m) i Pollara. Trzy najstarsze wulkany (Capo, Pizzo di Corvo i Monte Rivi) były aktywne około 430 tys.–500 tys. lat temu i są obecnie silnie zerodowane.
Około 127 tys. lat temu zaczął tworzyć się wulkan Fossa delle Felci, wyrzucając materiał piroklastyczny i lawę. Około 100 tys. lat temu, gdy działał jeszcze wulkan Fossa delle Felci, pojawił się nowy wulkan, Porri, którego lawa i materiały piroklastyczne pokryły całą ówczesną wyspę, łącznie z wulkanem Fossa delle Felci. Stratowulkan Porri zakończył swoją aktywność około 67 tys. lat temu.
Około 30 tys. lat temu w północno-zachodniej części wyspy pojawił się najmłodszy z wulkanów, Pollara. Z kolei około 24 tys. lat temu wulkan Fossa delle Felci wznowił swoją aktywność po długiej przerwie (wulkanizm typu stromboliańskiego). Natomiast Pollara, po początkowych wylewach uciszył się na dłuższy czas, po czym około 13 tys. lat temu, podczas gdy zakońćzył swą aktywność wulkan Fossa delle Felci, do komory magmowej wulkanu Pollara wtargnęła prawdopodobnie gorętsza magma bazaltowa, która wywołała końcową, gwałtowną erupcję. Poza wyrzuceniem dużej ilości materiału piroklastycznego, erupcja ta wyrwała krater o średnicy 1 km w północno-zachodniej części wulkanu."
W wyniku eksplozji krateru Pollary jego zachodnie zbocze zawaliło się, tworząc na miejscu krateru, na wysokości 100 m.n.p.m równinę, na której dziś mieści się wioska Pollara. Pod stromym brzegiem dawnego krateru znajduje się wąska plaża, niestety, od kilku lat wstęp na nią jest wzbroniony ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się skał. Pozostała jedynie malutka kamienista plaża w zatoce słynnej z filmu Il Postino, gdzie w skałach rybacy wykuli pomieszczenia na swoje łodzie, i skąd wyruszali na połów.
Na morzu w pobliżu wulkanu Pollara są aktywne fumarole, a skała Faraglione na przeciwko Pollary to pozostałość zapadniętego zbocza krateru - odległość robi wrażenie, bo pokazuje jak ogromny był ten krater.
- Odsłony: 0
Copyright © Jedziemy na Sycylię!