Poniższy artykuł pochodzi ze strony Interaktywny Przewodnik po antycznych miastach Sycylii, będącej częścią pracy magisterskiej pani Magdaleny Pietrzakowskiej:
"Prehistoria Sycylii to bardzo długi okres czasu, którego początkiem jest pojawienie się pierwszych ludzi na wyspie, aż do czasu gdy Grecy wprowadzili pismo. Moment pojawienia się pierwszych ludów na Sycylii jest przedmiotem stałej dyskusji wśród archeologów.
Miliony lat temu nastąpiło odłączenie wyspy od kontynentu, dlatego więc pierwsi osadnicy musieli dotrzeć na wyspę drogą morską. Zajmowali się zbieractwem, a pokarm składający się z roślin, kłączy i mięczaków uzupełniali mięsem upolowanych zwierząt, które przedstawiali na rysunkach naskalnych. Dowodem na istnienie tego osadnictwa są do dziś zachowane głębokie jaskinie i groty, znaleziska z których archeolodzy wnioskują jak ludzie żyli na Sycylii w czasach starożytnych. Na ścianach w grotach Levanzo (Grotta del Genovese) i w grotach Addury, które reprezentują sztukę epoki paleolitycznej z późnego okresu epoki lodowcowej (12 tys. lat p.n.e.), można zobaczyć malowidła przedstawiające zwierzęta tj.: słonie, jelenie i żubry.
Pierwsze ludy neolityczne pojawiły się na wyspie 2 tys. lat p.n.e. Byli to:
Sykanowie (2.000 – 1600 r.p.n.e.),
Sykulowie (1.200 r.p.n.e.)
Elymianie (1.100 r.p.n.e.)"
Aby dowiedzieć się więcej zapraszam do Interaktywnego Przewodnika