Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Wyspa Ùstica
Wyspy i archipelagi
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Sycylia gdzie spać
Reklama
Ùstica
Wyspa Ústica, położona 70 km na północ od Palermo, na morzu Tyrreńskim jest czubkiem podwodnego, nieaktywnego wulkanu, wznoszącego się z dna morskiego na wysokość 200 m, który powstał milion lat temu. Występuje tu ogromna rozmaitość skał wulkanicznych. Wulkaniczne pochodzenie wyspy i powolne dzialanie morza utworzyły tu szczególny rodzaj wybrzeża, długiego na 12 km, nieregularnego, postrzępionego, bogatego w zatoki, zatoczki i przepiękne groty.
Będąc na wyspie trzeba koniecznie skorzystać z możliwości uczestniczenia w wycieczce dookoła wyspy małą rybacką łodzią. Podczas wycieczki można podziwiając okolice wyspy, wykąpać się w fantastycznych grotach, dostępnych jedynie od strony morza.
Na wyspie jest wiele wejść do wody, jednak nie ma tu piaszczystych plaż. Plaże są kamieniste, często wyposażone w wygodne schody kamienne prowadzące wprost do wody.
Ustica to przede wszystkim raj dla nurków, kto nie nurkuje, może brać udział w wycieczkach łodzią dookoła wyspy, a także poznawać wyspę pieszo. Jest tu wiele ciekawych szlaków i ścieżek, a Centro di Accoglienza (centrum informacji turystycznej) chętnie rozdaje za darmo mapy i informatory na temat wyspy.
Miasteczko znajduje się na zboczu nad portem. Jest tu chyba wszystko, czego można potrzebować: sklepy spożywcze, piekarnie, bary, restauracje, pamiątki i inne, jest bank, poczta, no i na każdym kroku jakieś firmy nurkowe, hotele, B&B, pokoje do wynajęcia. Poza miasteczkiem, wzdłuż drogi idącej mniej więcej dookoła wyspy jest też sporo pojedynczych, rozrzuconych ośrodków turystycznych, gospodarstw agroturystycznych, i domów prywatnych (które z pewnością wynajmują pokoje).
Ponad portem znajduje się bardzo ciekawe stare miasto. Domy wybudowano z czarnych kamieni, połączonych jasną zaprawą. Bardzo charakterystycznie to wygląda, odrobinkę jak dammusi, ale inaczej. Ciekawa cecha tutejszego budownictwa, to tak zwane murale, czyli malunki na zewnętrznej ścianie domów. Niektóre to prawdziwe dzieła sztuki. Warto wiedzieć, że przy odnawianiu domu zamalowuje się nawet najpiękniejsze murale i tworzy nowe...
Więcej zdjęć z Ustiki - w galerii.
- Odsłony: 4059
Informacje praktyczne
Jak się dostać na Ustikę
Jedyny sposób, aby dotrzeć na wyspę, to droga wodna - wodolot lub prom z Palermo. Latem (lipiec i sierpień) jest też połączenie wodolotem między Neapolem a Ustiką oraz między Favignaną i Trapani a Ustiką (w soboty) (Liberty Lines).
Aby spędzić na wyspie jeden dzień, najlepiej popłynąć rano z Palermo, i wrócić wieczorem, promem lub wodolotem. Cena za taki kurs (tam i z powrotem) to ok 45 euro wodolotem, promem mniej. (uwaga, prom płynie 2,5 godz, a wodolot ok 1,5 godz.)
Promy i wodoloty wypływają z portu w Palermo. Uwaga, port jest otwierany o godzinie 6.30, przy wejściu można wsiąść w bezpłatny busik, który podwozi w pobliże terminalu morskiego Liberty Lines (teren portu jest ogromny i nie jest łatwo się tam zorientować, dlatego warto skorzystać z tej okazji, lub zapytać o informację strażników przy wejściu).
*Cena za rejs tam jest wyższa, ponieważ na wyspie obowiązuje opłata klimatyczna.
Ciekawą opcją jest możliwość wyczarterowania łodzi i odwiedzenie Ustiki, oraz opłynięcie jej dookoła... Więcej informacji na temat tej możliwości - tutaj
Jak się poruszać po wyspie
Na wyspie znajduje się jedna miejscowość, położona ponad portem. Tutaj są sklepy, centra nurkowe, lokale, tu toczy się życie. Poza miasteczkiem, wzdłuż drogi, prowadzącej dookoła wyspy niezbyt gęsto stoją domy, posiadłości i gospodarstwa. Z miasteczka wyjeżdża autobus - jedna linia jedzie dookoła wyspy w prawo, druga - w lewo. Między przystankami autobus zatrzyma się, jeśli poprosimy. Bilet jednorazowy, ważny 90 minut kosztuje 1,20 E (u kierowcy 1,50), bilet dzienny 2,50 E.
Po wyspie można też poruszać się wygodnie rowerem elektrycznym, rowery są do dyspozycji chętnych, posiadających kartę abonamentową (więcej informacji - tutaj)
Informacje przydatne
Na wyspie nie ma szpitala, znajduje się tu punkt medyczny oraz komora baryczna, jest lądowisko sanitarnego śmigłowca. W miasteczku jest poczta, bank, bankomat.apteki.
- Odsłony: 3501
Ustica - raj dla nurków
Ustica jest rajem dla nurków z trzech powodów: raz, bo żyzne podłoże z lawy utworzyło niezwykle bogate dno, z ogromną ilością podwodnych roślin, pięknych grot i bogactwem przeróżnych ryb. Dwa, bo można tu pod wodą znaleźć różne ciekawostki, skutek morskich katastrof - dno morskie jest pełne starych statków. Po trzecie Ustica jest znana z zupełnie niezwykłej strony: tu uprawia się archeologię podmorską. Skarbów podwodnych nie wydobywa się, nie przewozi do muzeów. Leżą tam, gdzie je znaleziono. Postawiono przy nich tablice z opisem dokładnie jak w muzeum. Kto chce je zwiedzić, zakłada ekwipunek nurka i opuszcza się na dno...
Specyficzne ukształtowanie dna morskiego, duża ilość grot i niezwykła przejrzystość wody w pobliżu wyspy daje nurkom o różnym stopniu przygotowania wiele możliwości nurkowania. Jest tu ok 30 miejsc nurkowych, w tym takie, które należą do najlepszych na świecie. Już na niewielkiej głębokości można spotkać ciekawe ryby, chmury krewetek, ośmiornice, obserwować grę świateł, cieni i barw. Wyspa jest nazywana RAJEM DLA NURKÓW...
Na wyspie działa ogromna ilość centrów nurkowych, wybór może być trudny. Warto polecić jedno z nich - Diving Center Ustica, ktore powstało z pragnienia dwóch młodych mieszkańców wyspy aby otworzyć pierwszą szkołę nurkowania prowadzoną przez wyspiarzy. Jonathan Cecchinel i Gaetano Lo Nero urodzili się i wychowali na Ustice.
Miałam przyjemność poznać ich początkowo korespondencyjnie, a następnie osobiście, przygotowując się do tzw. Chrztu Morskiego, czyli pierwszej próby nurkowania pod opieką instruktora. Było to wspaniałe doświadczenie, również dzięki profesjonalnemu podejściu i życzliwości. Dwa lata później, jesienią 2015 roku wróciłam na Ustikę, gdzie zdobyłam patent nurkowy, również pod troskliwą opieką Jonathana i jego ludzi. Moje wrażenia z kursu nurkowego opisałam w blogu.
- Odsłony: 7186
Zielona wyspa Ustica - z blogu Anety
Z blogu Anety Pakiecik Sycylijskich notek:
"Ustica to jedna mała osada, przez którą wokół wyspy prowadzi jedna asfaltowa droga. Można ją w ten sposób objechać w 20 minut za 1,50 euro (tyle kosztuje bilet kupiony u kierowcy i jest droższy niż kupiony w "kiosku"). Najlepiej kupić bilet całodzienny za 2,50 euro i wsiadać i wysiadać tam, gdzie się chce, bo autobus zatrzymuje się nie tylko na przystankach, ale i na zawołanie (tzn. wystarczy delikatnie zamachać ręką). Kursują tam 2 linie busów, ale to nie ma znaczenia, w który bus się wsiada, bo i tak jeżdżą wokół wyspy. W ciągu dnia, o 10.00 jeden z busów zajeżdża dodatkowo w okolice prehistorycznej wioski. Można też wypozyczyć rower i jeździć po całej wyspie. Rowery można wypozyczyć w centrum (stoją na placu przy kościele). Są też punkty rowerowe przy przystanakch." (czytaj więcej o Ustice na blogu Anety)
- Odsłony: 2913
Ustica – bezkres morza i wulkan życia 60 km od Palermo
(Z blogu Italia Poza Szlakiem):
(...) "Wyspa piratów, więźniów i buntowników:
No cóż, nie spodziewajcie się tu plaż z białym piaskiem, bo nie ma tu takiej ani jednej. Linia brzegowa wyspy jest poszarpana z licznymi zatokami, grotami, urwiskami i klifami. Dlatego Ustica w przeszłości bywała bazą piratów oraz więźniów skazanych na wygnanie.
To było idealne miejsce – wystarczająco odległe, ale jednak bliskie, osamotnione i bardzo trudno dostępne. Starożytni Grecy nazywali ją „Osteodes”, co oznacza kostnica jako wspomnienie wydarzenia z IV w p.n.e., gdy kartagińscy buntownicy zostali pozostawieni na wyspie na śmierć z głodu i pragnienia. (...)
Niech Was nie zmyli nazwa wyspy, nie myślcie, że to spalona, nieurodzajna ziemia. Ustica jest niezwykle bogata w żyzną glebę, na której miejscowi uprawiają winorośl, zboża i warzywa. To bogactwo urodzaju jest także pod wodą. Z uwagi na niezwykłą budowę dna morskiego i unikatowość morskiej flory i fauny już w 1986 roku ustanowiono tu pierwszy we Włoszech naturalny rezerwat morski Area Marina Protetta. (...)
Raj dla płetwonurków Na Ustikę przyjeżdżają płetwonurkowie z całego świata. Niektórzy z nich oceniają wyspę w skali od 1 do 10 na 12. Wzdłuż zaledwie 12 kilometrowej linii brzegowej jest ponad 30 miejsc nurkowych, a wśród nich „Scoglio Del Medico” czy „Seccca Della Colombara” – wymieniane są wśród 100 najlepszych miejsc nurkowych na świecie! Temperatura morza na powierzchni w miesiącach letnich osiąga 25 – 27 stopni C. Na głębokości 30-35 m temperatura wynosi 20 stopni C, a widoczność to 15 – 30 m. Dla nurków takie warunki to marzenie. (...)" (czytaj więcej w blogu Italia Poza Szlakiem)
- Odsłony: 1529
Daleko i blisko - Ustica
"Stojąc na wzgórzu „Falconiera" patrzę na zachód słońca i zasnute lekką mgiełką zarysy północnego wybrzeża Sycylii. Cudownie turkusowa woda niestrudzenie obmywa skały potężnego klifu. Czuję się bardzo szczęśliwy. Jestem na Usticy, malutkiej wysepce o niezwykłej wprost urodzie. Rytm funkcjonowania nadają wyspie pory roku. W październiku, kiedy kończy się sezon i wyjeżdżają ostatni turyści, na wyspie pozostaje zaledwie kilkaset osób. Życie i turyści powracają na Usticę wraz z pierwszymi promieniami ciepłego majowego słońca. Cała wyspa i jej mieszkańcy żyją bowiem z turystyki i z nurkowania, a w zasadzie z turystyki nurkowej..." (tekst z bloga Daleko i blisko, niestety, link już nie działa...)
- Odsłony: 1683
Copyright © Jedziemy na Sycylię!