Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Wyspy i archipelagi
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Sycylia gdzie spać
Reklama
Sycylijskie wyspy...
Tytuł może kogoś zdziwić. Jak to, przecież Sycylia to wyspa... Na właśnie, a z kolei kiedy ja słyszę od kogoś, że wybiera się na wyspę, to pierwsze pytanie jakie mi przychodzi do głowy, to: "Na którą...?" - Odpowiedź najczęściej jest: "No, na Sycylię!". No tak...
Co ja poradzę, że tak naprawdę Sycylia wcale nie kojarzy mi się z wyspą. Jest taka duża, oblana morzami, owszem, ale widać tylko kawałek wybrzeża. Nie mam wrażenia, ze jestem na wyspie. Wyspy to moja ogromna pasja, a więc chciałabym, żeby wszyscy dowiedzieli się, że choć tak, to prawda, Sycylia to wyspa, to jednak należy do niej też parę archipelagów i pojedynczych wysp, większych czy mniejszych, które bardzo, naprawdę bardzo warto poznać. I koniecznie trzeba zrozumieć, że każda z nich ma inny, własny charakter, nie jest tak, że kiedy ktoś odwiedził jedną z nich, czy nawet jeden archipelag, to już nie warto zaglądać na inne, bo będą takie same. Nic z tych rzeczy! Uwierzcie mi - odwiedziłam wszystkie sycylijskie wyspy, na prawie wszystkich udało mi się przespać choćby jedną noc, na kilku byłam kilka razy i nigdy nigdzie się nie nudziłam!
Oczywiście, na portalu od początku można było znaleźć informacje na temat sycylijskich wysp i archipelagów, były one jednak trochę rozproszone. Wiem jednak, że wiele osób ma problem z zebraniem tych informacji w całość, porównaniem wysp, warunków na nich, sposobu dotarcia, podobieństw i różnic... Dlatego postanowiłam tutaj przekazać Wam te informacje razem, a jednocześnie dodać to co warto powiedzieć o wyspach jako całości, o tym, co można tam robić, o czym warto wiedzieć, jak się tam dostać itp.
- Odsłony: 34
Zestawienie wysp - tabela
Klikając poniższą tabelkę otworzysz duży plik pdf z zestawieniem najważniejszych informacji na temat wszystkich zamieszkałych sycylijskich wysp. Plik ten można dowolnie powiększać w przeglądarce lub ściągając na dysk.
Jeśli znajdziecie w tabeli błąd, nieścisłość lub możecie coś do niej dodać, będę wdzięczna za informację na kontakt. Oczywiście, informacje w tabeli są skrótowe, więcej znajdziecie w działach, dotyczących danej wyspy..
- Odsłony: 12
Wyspa - isola = izolacja
Polskie słowo "wyspa" właściwie nie znaczy nic więcej, jak jedynie ląd otoczony ze wszystkich stron morzem. Natomiast włoskie "isola" niesie w sobie coś bardzo szczególnego: przede wszystkim kojarzy się z izolacją. Isolani, mieszkańcy wyspy, to ludzie, żyjący w izolacji - również dziś jeszcze, a w dawnych czasach szczególnie. Isola, to nie tylko miejsce, skąd mamy piękne widoki, gdzie niedaleko jest morze i plaże, gdzie można pływać, nurkować, odpoczywać. Dla mieszkańców mieszkać na wyspie oznacza dostosować się do tam panujących warunków, to konieczność akceptacji praw przyrody, to świadomość, że jeśli morze nie pozwoli, nie da się wypłynąć i nic się na to nie poradzi. Kto mieszka na wyspie ten zdaje sobie sprawę z potęgi natury o wiele bardziej niż my, którym wydaje się, że możemy wszystko. Szacunek do praw przyrody, współistnienie z nimi to główna cecha wyspiarzy.
Po włosku istnieje powiedzenie: "isola sull'isola". czyli wyspa na wyspie. Oznacza ono człowieka, który choć mieszka wśród innych ("na wspólnej wyspie"), to tworzy odrębną jednostkę, zamyka się przed innymi, izoluje się, niełatwo do niego dotrzeć tak jak na wyspę.
Sycylijskie wyspy bywają różne, są takie, które znajdują się blisko lądu i kursuje tam wiele łodzi, statków, wodolotów, żyje się tam prawie tak samo jak na lądzie (pamiętajmy, że tym lądem jest dla nich Sycylia, czyli też wyspa, jak mówią ;) ). Takie jak Favignana, Levanzo (Egady). Są wyspy dalej położone, ale jednak dobrze skomunikowane z lądem dzięki lotnisku (Lampedusa, Pantelleria). Są duże wyspy, na których warunki życia codziennego zbliżone są do warunków w mieście, gdzie są drogi, miasteczka a w nich to co na ogół w niedużych miastach się znajduje (Pantelleria, Lipari, Salina, Favignana). Bywają jednak i takie wyspy, które nie tylko znajdują się daleko od lądu, ale warunki na nich są szczególnie trudne do życia a dotarcie niełatwe, a w niektórych warunkach pogodowych - niemozliwe - jak Marettimo, Alicudi, Ginostra - maleńka wioska na Stromboli tak położona, że z portu Stromboli można tam dotrzeć jedynie drogą morską a jedynym środkiem transportu są tam muły.
Zastanawiałam się jak to jest, że ludzie na tych wyspach, mimo ogromnie trudnych warunków życia, braku kontaktu ze światem zewnętrznym mieszkali tam przez stulecia, dostosowywali się do warunków, budowali domy i żyli tam z pokolenia na pokolenie, a dziś na tych wyspach zostało ich tak niewielu, wiele domów niszczeje, młodzi najczęściej szukają lepszego, łatwiejszego życia na lądzie. Trudno im się dziwić, choć jednocześnie, są to chyba te najpiękniejsze wyspy, ze wspaniałymi widokami, gdzie człowiek milknie wobec potęgi i piękna przyrody. Dlaczego przez stulecia mieszkali tam, a dziś już nie chcą tam zostać?
- Odsłony: 39
Mapa wysp sycylijskich
(kliknij na mapę, a zobaczysz ją w pełnej wielkości)
- Odsłony: 23
Copyright © Jedziemy na Sycylię!