Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Sycylia od kuchni
Menu
Szukaj w serwisie
Rejestracja
Sycylia aktywnie
Sycylia gdzie spać
Samochód, transfer
Szkoły językowe
Wizyty od 1.01.2014
Razem:
123
Krajów
O jedzeniu i piciu na Sycylii, moich rad kilka...
- Szczegóły
Nie uważam się za znawczynię sycylijskiej kuchni, nieczęsto zdarza mi się jeść w lokalach. Mam nadzieję, że tutaj mi pomożecie! Znam kilka osób, kilka stron, kilka blogów, które mówią wiele o sycylijskiej kuchni. Wspólnymi siłami możemy tutaj zebrać wiadomości, które się przydadzą i tym, co tam się wybierają, jak i tym, co chcieliby jeść po sycylijsku w Polsce...
Parę słów na początek ode mnie, jako rady dla tych, co jadą na Sycylię pierwszy raz:
- Sycylijskie śniadanie to najczęściej kawa, sucharki, rogalik, marmoladka. Czyli coś słodkiego do kawy. Czasami bywa to świeże pieczywo: bułeczki z rodzynkami i przeróżne smakołyki. Specjał (szczególnie w okolicach Messyny) to kawowa granita ze słodką bułeczką. Oni nigdy nie jadają na śniadanie nic słonego, tłustego. Jestem zdania, że warto będąc gdzieś pożyć tym życiem a nie naginać go do naszych zwyczajów.
- Obiad na Sycylii jada się koło 13, jest raczej lekki. Uwaga, nie zjecie obiadu w lokalu po 14!!!Obiad to pierwsze danie (il primo) i drugie (il secondo), ale można wziąć tylko jedno (il primo albo il secondo). Na pierwsze z reguły jada się makaron, a nie zupę! Kolacja jest obfitsza, je się ją raczej późno, po 20 a nawet i po 21.
- Szczegóły
Nie tylko pizzeria, nie tylko ristorante...
- Szczegóły
Kto pierwszy raz wybiera się na Sycylię, a tym bardziej, pierwszy raz do Włoch, może pogubić się w tych nazwach lokali, i nie tylko, może też nie trafić tam, gdzie by chciał, zapłacić więcej niż trzeba i zjeść nie to i nie tak... A więc warto dowiedzieć się, jak się nazywają te miejsca, gdzie na Sycylii można zjeść, gdzie czego szukać, gdzie warto zajrzeć a gdzie niekoniecznie, no i ile trzeba wydać, żeby zjeść...
A więc mamy do wyboru:
- bar, co wcale nie jest naszym barem, bo tu się głównie pije kawę, można zjeść ciastko, ale już obiadu tu nie zjemy. Najczęściej trzeba najpierw w kasie zapłacić za to co chcemy zamówić i z kwitem z kasy idziemy do barmana. Kawę pijemy przy barze! Jeśli usiądziemy przy stoliku, mogą nam policzyć dodatkowo tzw. coperto, czyli nakrycie.
- ristorante, gdzie ja nie chodzę ;) Jest to po prostu restauracja. Płaci się za wystrój, lepszą obsługę, większy wybór, za nazwę, za jakiś tam luksus. Wg mnie nie warto.
- trattoria, gdzie jadam najczęściej - jak ristorante, ale zwykle skromniej, mniej dań, choć to nie znaczy że gorsze (ale ja jadam zazwyczaj tylko jedno ;), nie płacimy za luksusy tylko za to co jemy. Podobno wcale nie trzeba płacić napiwku, bo jest wliczony w cenę (tzw servizio). Trattoria to zazwyczaj lokal prowadzony przez rodzinę. Bardzo, bardzo polecam!
- Szczegóły
Street food na Sycylii (z bloga La Bella Sicilia)
- Szczegóły
..."Dla wielu podróżników street food jest nie tylko najprostszym i najbardziej przyjaznym dla kieszeni sposobem na odbudowanie, nadwątlonych podczas zwiedzania, sił. Street food dla niektórych, a w szczególności w niektórych miejscach, może być również celem samym w sobie. Jest to rodzaj mody. W związku z tym amerykański portal VirtualTourist przeprowadził badanie wśród swoich przeszło 1,3 miliona użytkowników, które miało wskazać gdzie „uliczne jedzenie” smakuje najlepiej. Nie jest dla nas zaskoczeniem, że Palermo zajęło w tym rankingu zaszczytną 5 pozycję :)
Turyści doceniają różnorodność żywności sprzedawanej na ulicach sycylijskiej stolicy. Strudzonego wędrowca w porze lunchu pokrzepią dostępne w wielu wersjach arancini (smażone kule z ryżu kryjące w sobie smakowite nadzienie – najpopularniejsze są z mięsem i serem)."... (więcej w blogu La Bella Sicilia)
- Szczegóły
Palermo na talerzu Tony Savoca i Natalia Rosiak
- Szczegóły
Palermo na talerzu. Przepisy kuchni sycylijskiej by Tony Savoca to bardzo ciekawy i pięknie wydany ebook Natalii Rosiak, prowadzącej bloga Italia by Natalia. Z opisu ebooka:
"Palermo na talerzu. Przepisy kuchni sycylijskiej by Tony Savoca” to eBook liczący łącznie 191 stron, zawierający zbiór 40 przepisów kulinarnych. Przepisy te były przekazywane w rodzinie zawodowego kucharza z Palermo – Antonio „Tony’ego” Savoca – z pokolenia na pokolenie od prawie stu lat. Nigdy wcześniej nie spisane i nie publikowane. Część z nich jest wykorzystywana w lokalu gastronomicznym rodziny Savoca, mieszczącym się w południowo – wschodnim Palermo."
(Aby dowiedzieć się więcej a także aby kupić ebook, wystarczy kliknąć w zdjęcie z lewej :) )
- Szczegóły
Kursy kuchni sycylijskiej "Nuara - Cook Sicily"
- Szczegóły
Centrum Kultury Kulinarnej “Nuara - Cook Sicily”
Via Bastioni, 2 - Trapani - Włochy
Informacja: +39 3402427212 - +39 0923538789
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.cooksicily.it
Kursy kuchni sycylijskiej “Nuara – Cook Sicily” oferują możliwość poznania bogatego dziedzictwa, owocu długiej historii przeplatania się różnych kultur, ściśle powiązanego z lokalną tożsamością, co jest możliwe jedynie w ścisłym kontakcie z lokalnymi producentami żywności i szefami kuchni.
Pasja, zabawa i jakość to główne elementy, wyrażające filozofię tej szkoły... Szefów kuchni może być wielu, ale jeden jest format zajęć.
Minikursy letnie odbywają się od czerwca do września w każdy piątek od godziny 19.30 w języku włoskim oraz angielskim i polegają na aktywnym udziale w gotowaniu ("wkładamy ręce w ciasto"), w programie również degustacja przyrządzonych własnoręcznie potraw.
- Szczegóły
Sycylia - wyspa wina (z bloga La Bella Sicilia)
- Szczegóły
..."Sycylia ma perfekcyjne warunki klimatyczne – łagodne temperatury, górzysty teren, delikatna bryza z nad morza i słońce, które wielu Sycylijczyków wykorzystuje do uprawy winorośli i produkcji wina :) Historycznie zaś spoglądając odkrywcami wina nie byli Sycylijczycy a Fenicjanie, którzy rozpowszechnili je w krajach Basenu Morza Śródziemnego.
Jednak pierwsze profesjonalne uprawy winorośli na Sycylii zapoczątkowali Grecy w VIII w. p. n.e. Podczas swoich 500 lat pobytu na wyspie Grecy nauczyli Sycylijczyków uprawy winorośli, oliwek i zboża. Z czasem rodowici mieszkańcy wyspy stali się w tych dziedzinach profesjonalistami..." (więcej w blogu La Bella Sicilia)
- Szczegóły
15 grzechów kulinarnych, które na Sycylii popełnić należy
- Szczegóły
"Za każdym razem, jadąc na Sycylię wiem co będę jeść i oczami wyobraźni widzę jaka będę wtedy… szczęśliwa. Najedzona i szczęśliwa. Będąc na wyspie nie sposób nie zasmakować w tamtejszej kuchni i mimo, że niektóre rzeczy zjecie, bo będą łatwo dostępne, to innych trzeba będzie poszukać". (czytaj dalej w blogu My Little Pleasures)
- Szczegóły
Prodotti Tipici Siciliani - Posmakuj Sycylii
- Szczegóły
"Prodotti Tipici Siciliani" to importer i dystrybutor delikatesowych produktów z Sycylii. Znajdziecie tu pełną gamę smakołyków, które w pełni oddają charakter kuchni sycylijskiej oraz przybliżają tradycję i kulturę tej słonecznej wyspy.
Oferta zawiera produkty pieczołowicie wyselekcjonowane i pochodzące tylko od najlepszych, lokalnych producentów, znanych i wysoko cenionych na Sycylii – w 100% naturalne, wytwarzane tradycyjnymi metodami, bez konserwantów i innych chemicznych dodatków.
W sklepie można kupić sycylijskie sery, oliwę, kawę, sosy do makaronów jak i makarony (na przykład busiate z Trapani!), przyprawy, dżemy, owoce prosto z drzew, słynną czekoladę z Modiki i wiele, wiele innych sycylijskich przysmaków.
Sklep stacjonarny "Produkty z Sycylii" znajduje się w Warszawie Wilanów, ul. Sarmacka 16 (wejście od ul. Klimczaka). Wszystkie produkty można kupić również w sklepie internetowym "Posmakuj Sycylii".
- Szczegóły
Copyright © Jedziemy na Sycylię!