Od 2005 roku nie jest możliwe niezorganizowane wejście na wulkan na wysokość powyżej 400 m. Wszystkie osoby, biorące udział w wycieczkach są rejestrowane, ubezpieczone, odpowiednio ubrane i wyposażone, a przewodnik (autoryzowany wulkanolog lub alpinista) jest odpowiedzialny przed władzami do ścisłego przestrzegania regulaminu wejść.
Na najwyższym punkcie obserwacji ponad kraterem wulkanu może przebywać jednocześnie do 80 osób, czyli 4 grupy. Grupa z jednym przewodnikiem nie może liczyć więcej niż 20 osób. Przewodnicy utrzymują ze sobą, oraz z wulkanologami, monitorującymi aktywność wulkanu stałą łączność radiową.
Osoby, biorące udział w wycieczce są obowiązane do przestrzegania poleceń przewodnika. Przewodnik przed wyruszeniem na trasę ma prawo nie dopuścić do udziału w wyprawie osoby, która jego zdaniem nie jest w stanie bezpiecznie wziąć udziału w wycieczce: chodzi o stan zdrowia, odpowiednie obuwie oraz ubranie, a również zachowanie.
Każdy uczestnik musi być wyposażony w kask (otrzymuje go od organizatora), a także w odpowiednie buty trekkingowe ponad kostkę, kurtkę i ciepłą odzież (na górze nawet latem jest silny wiatr i dużo niższa temperatura niż na dole), latarkę z bateriami zapasowymi (najlepiej czołówkę) oraz co najmniej litr wody i prowiant wzmacniający siły.
Należy zdawać sobie sprawę, że nie ma możliwości przewidzieć z dużym wyprzedzeniem aktywności wulkanu, a więc może być konieczne odwołanie wycieczki jeśli wulkanolodzy uznają to za konieczne. Czasami taką decyzję podejmuje się nawet w sytuacji wyjątkowo słabej aktywności, ponieważ po słabej aktywności z reguły następuje bardzo silna aktywność, która może zagrażać bezpieczeństwu podczas pobytu na szczycie.